Array ( ) Sistem Elektronik Televizyonun-isigi-yaniyor-ama-acilmiyor-neden Sayfası
Hemen Arayın!
0 312 441 22 22

Sistem Elektronik Televizyonun-isigi-yaniyor-ama-acilmiyor-neden Sayfası

Televizyon arıza problemleriyle sık sık karşı karşıya kalmaktayız. Televizyon ışığı yanıp açılmama durumunun altında pek çok sorun yatmaktadır. Genellikle elektrik kesintileri sorunlarının arkasında televizyon ışığı yanmakta, ekran açılmama sorunları, hiç açılmama sorunlarıyla karşı karşıya kalmanız mümkün olmaktadır. Yeni çıkan televizyonlarda elektrik fişi takıldığı zaman televizyonda ön tarafta küçük ışık sürekli birkaç saniye açılıp kapanır. Televizyon ışığı durmadan kumandadan açma kapatma tuşuna basılsa bile televizyon açılmamaktadır. Işık durduğunda kumandanın kırmızı düğmesinden, bazı modellerde sayı tuşlarından bir tanesine bastığınızda televizyon ışığı yanıp sönüyorsa televizyon açılacak anlamına gelir. Televizyonun ışığı yanıyor ama açılmıyorsa, sadece ışık durmadan yanıp sönüyorsa, tamamen sabit kalmış ama ekran açılmıyorsa o zaman da televizyon açılmasını engelleyen durumlar mevcuttur. Televizyonlarda meydana gelen çeşitli sorunlar için aşağıda, yanda açma-kapama düğmesinin açık olduğundan emin olunmalıdır. Düğmenin tam çalışmaması durumunda güç gelmeyen televizyonların açılması da mümkün olmayacaktır.


Televizyon Açılmazsa Ne Yapılmalıdır?


Televizyon açılmamasıyla ışığının yanması ama açılmama sorunu ilişkilidir. Bu sorun meydana geldiğinde televizyonunun bozulması olasılığı da aklımıza gelir. Televizyonun bağlı olduğu elektrik prizi değiştirilerek televizyon denenmelidir. Elektrik prizlerinde hata, topraklamada bozukluk nedeniyle televizyon ışıklarının yanıp sönmesine rağmen açılmama durumu meydana gelebilir. Televizyon arkasında yer alan tüm bağlantılar çıkarılarak böyle denenmesi de gerekir. Televizyonda hdmi anten kablosu, tüm bağlantılar sökülerek denenmesine rağmen televizyon ışığı yanıp sönmeye devam ediyorsa, açılmıyorsa o zaman televizyon garantisi devam ediyorsa teknik servis aranarak bilgi alınmalı, tamiratı da yapılmalıdır.


Televizyon Sorunları Nasıl Çözülür?


Televizyon açılmıyor neden sorusuna sorunun çözümü olarak televizyon açılarak menü tuşuna basılmalıdır cevabını verebiliriz. Ekranda açılan menüden kontroller yapılmalıdır. Ekranda menü açılmıyorsa buraya tıklanarak yetkili servis talebi kolaylıkla oluşturulmalıdır. Dahili uydu alıcısı kullanımdaysa yayın alınan kablonun televizyon arkasında bulunan “LNB” girişinden sıkı ve tam şekilde takılı olduğundan emin olunmalıdır. Kumandadan source kaynak seçimine basılarak ekrandan “TV” seçilmelidir. Ek harici uydu alıcısı kullanılıyorsa yayın alınan kablo uygu alıcısında ilgili olan girişe sıkı, tam şekilde takılı olmalıdır. Harici uydu alıcısı açık konumda olmalıdır. Açık konumdaysa kumandadan kaynak seçilerek ekrandan televizyona bağlanan giriş seçilmelidir. VGA, HDMI2, HDMI1 gibi…


TV Ekranının Boş ve Siyah Olmasına Neden Olan Etmenler


Televizyon ekranının aniden sönmesinin pek çok nedeni vardır. En popüler nedenler güç kaynağı kartında yer alan arızadır. Genellikle bir televizyonda birden çok güç kaynağı olabilir. Bu bileşenler karmaşık olsa da düzeltmeler basit ve kolaydır. Arka ışık sorunları, gevşek bağlantılar, TV panelinde sorun olması gibi nedenlerle ekranda açılmama nedenleri oluşur. Arka ışık sorunları yaşanıyorsa ekranda hiçbir şey görünmeyecektir. Bu sorunun çözülmesi için televizyon arka ışığı değiştirilmelidir. Bu sebeplerle bir profesyonelden yardım alınmalıdır. üretici garantisi kapsamında televizyonları değiştirebilirsiniz.


Boş ve Siyah Ekranı Düzeltmek İçin İpuçları


Bağlantılar ve güç kontrol edilmelidir. HDMI kablosu değiştirilmelidir. Televizyonun ışığının yanması, açılmaması durumunda güç tasarrufu modu mutlaka kontrol edilip sorunun nedeni anlaşılmalıdır. Güç kartı değiştirilmelidir. Panik yapmadan önce tüm akşamların düzgün çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Gevşek bağlantı olmadığı kontrol edilerek sırasıyla şöyle olmalıdır:


●TV kapatılmalı, fiş Çekilmelidir.

●15 dakika ile yarım saat sonra televizyon tekrar prize takılmalı, güç düğmesi basılı tutulmalıdır.

●Ardından düğme bırakılmalı, televizyon yeniden açılmalıdır.

●Kablo kutusu, başka cihazlardan kontrol etmeye çalışırsanız başka cihazla değiştirmelisiniz. Televizyonunuzda yer alan ayar menüsünden erişme düşünülmelidir.Tıklayın Arayın
Whatsapp Hattı