Hemen Arayın!
0 312 441 22 22

Sistem Elektronik Televizyonda-ses-var-ama-goruntu-yok-neden Sayfası

Televizyonda ses olup görüntü olmaması durumu hemen herkesin başına gelebilecek durumlardandır. Televizyon menüsü tespit edilmelidir. Ardından kumandanın “menü, ev resmi, m” tuşuna basılmalıdır. Karşımıza gelen ilk ekranda televizyonunuza uygun olan adım takip edilmelidir. Teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte günden güne gelişmeler de hızlıca birbirini takip etmektedir. Hayatımıza giren lcd televizyonlar fonksiyonel özelliklere sahip durumdadır. Farklı kullanım deneyimleri sunan bu ürünler teknik hatalar, yanlış yapılan işlemlerle arızalanabilir. Bu durumlarda yapılması gereken alanında uzman televizyon servisiyle iletişime geçmek, ürünlerin arızasını çözecek profesyonel ekiplerden yardım almaktır. çeşitli markalar lcd, led ekranlı televizyonlarda yaşanan görüntü yok, ses var arızası rutin şekilde meydana gelmektedir. TV ses var görüntü yok fiyat bakımından değişiklik göstermektedir. Televizyon dünyasında en sık yaşanan sorunlardan olan bu durum ileride ekranın karanlık şekilde durması sorununa neden olmaktadır.


Televizyonda Görüntü Olmama Nedenleri


Televizyonda görüntü olmaması tüm lcd televizyonlarda yaşanabilir. Ses olup görüntü olmama arıza nedenleri üründen ürüne farklılık gösterir. Arıza nedenleri farklı model ve markada olan lcd televizyonlarda sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Board arızalar ürünlerin görüntü kalitesini düşürmekte, görüntüyü komple ortadan kaldırmaktadır. Bu durumlarda cihazdan ses gelmekte, görüntü alınmamaktadır. Tv de ses var görüntü yok durumu mevcutsa tamiratının özenle yapılması gerekir. Ses olup görüntü olmama arızalarının nedenleriyse lcd televizyonlarının arkasında yer alan aydınlatmaların bozulması durumudur. Cihazın görüntü vermesine engel olmaktadır. Aydınlatmaların bozulması, arızaların yaşanma nedenlerinin başında gelmektedir.


Televizyon Sorunları ve Çözümleri


Televizyonlarda yaşanan görüntü olmayıp ses olması nedenleri ve çözüm yolları şu şekildedir:


-İnverter kartların yanması: Televizyon arıza nedenlerinden biri olup nadiren yaşanmaktadır. Görüntünün ortadan kalkması, televizyon ekranının tepki vermemesine neden olabilir. ürüne giden sinyal sisteminin zarar görmesine de neden olabilir. Bu sebeple görüntü alınması imkansız hale gelebilir.


-İnverter devresinin yanması: ürüne gelen elektriğin düzensiz şekilde olmasından kaynaklanan bir durumdur. Yanma olayı ardından ses olup görüntü olmamaktadır. Garantisi biten ürünleri servise götürebilirsiniz. Kısa süre içerisinde arızaların çözülmesini sağlayabilirsiniz. Servislerde yapılan tüm işlemler güvenlik kontrolü ardından gerçekleşmekte, ürüne herhangi bir zarar gelmesi de engellenmektedir.


Televizyonlarda Tipik Arızalar


Tecrübeli, uzman kişiler için tipik arızalar bulunmaktadır. Plazma televizyonlarda ses olsa da görüntü olmaması sorunu yaşanmaktadır. Sorunları tek başınıza belirlemeniz de asla mümkün değildir. Lcd cihazlar hangi özel deneyim, ekipmana ihtiyaç duyuyorsa belirlenmesi için karmaşık yapı, mikro devrelerin çözümlenmesi gerekmektedir.  En uygun olan çözümde ustalara çekici gelmektedir. Hasarlar başka şekillerde de olabilir. Ardından tamamen yanıp sönmektedir. Cihazların modeline, türüne bakılmadan televizyon arızaları olabileceği teşhis için de gerekmektedir. Mekanik hasarlar ve aşınmaya bağlı hasarlar da meydana gelmektedir.  Bu şekilde bir arıza nedeninin ortadan kaldırılması için özel bir cihaza da ihtiyaç bulunmamaktadır.


Televizyon Arıza Teşhisleri Nasıl Yapılır?


Televizyonların lcd ekranı açıldığında ses var ekranda bozulma mevcutsa, ışıklar yanmıyorsa sorun çözülebilecek pek çok eylem gerektirir. Sadece ve dikkatli şekilde uzman tavsiyelerine uygun şekilde yapılmaktadır. Bağlantı kablosunun kalitesi kontrol edilerek hasarlıysa değiştirilmesi gerekmektedir. Arkada yer alan panelde kabloların bağlantı noktaları soketlerle kontrol edilmelidir. Televizyon sorunları yaşanıyorsa tamiratları profesyonel kişilerce yapılmalıdır. Ses düzeyi maksimum düzeye çıkınca bunun ardından cihazın normal çalışmasına dönmesi de gerekmektedir. Televizyon üzerinde mekanik etkiler küçük olsa bile yasaktır. Televizyonlarda olası sorunlarda giriş ve çıkış kanalları açılmalı, kapatılması için cihaz ayarları kontrol edilmelidir.

Tıklayın Arayın
Whatsapp Hattı