Hemen Arayın!
0 312 441 22 22

Sistem Elektronik Telefonunuz-suya-dustugunde-ne-yapmalisiniz Sayfası

Telefonlarımızı her an yanımızda taşıdığımız için düşme, suya düşme gibi çeşitli sorunlar da ortaya çıkabilir. Telefonunuz suya düştüğünde kablo, kulaklık takılıysa hemen çıkarmalısınız. Telefonunuzu kuru bezle silmelisiniz. Kurutma makinesiyle kesinlikle kurutulmaya çalışılmamalıdır. Bu işlemler telefonunuza zarar verebilmekte olup telefonunuzun baş aşağı tutulması gerekmektedir. Sallanması gerekmektedir. Telefon içine dolan su dışarı iyice çıkarılmalıdır. Kapalı değilse kapalı konuma getirilmelidir. Bu işlemler ardından cihazınızın iç kısmı kurutma işlemine tabi tutulmalıdır. Telefon içini kurutmak içinse bir kap alarak içini yeteri kasar pirinçle doldurmalısınız. Pirinçle dolu kap içine telefonunuzu yerleştirmelisiniz. Pirinçler tamamen telefondaki suları çektiğinde telefonunuzu kabın içinde muhafaza etmelisiniz. Bu işlemler uygulandıktan sonra telefonunuzun başarılı şekilde çalıştığını gözleyebilirsiniz. Mekanik bir arıza yoksa bu uygulamalar sayesinde çoğu telefon da başarılı şekilde çalışmaktadır. Telefonların başına sık gelen durumlardan olan suya düşme durumunda o an kullanıcıların yapması gerekene bilmediği için cihazların bozuluvermesi de doğaldır. Telefonların suya düşmesiyle gereken önlemleri alırsanız kurtarmanız da kolaylıkla olacaktır.


Telefon Su Aldığında Neler Yapılmalı?


Telefonunuz su geçirdiği zaman öncelikle en temel amaçlar şu şekilde olmalıdır. Vakum poşet, pamuk, silika jel, şarj cihazı, temiz havlu. Sırasıyla kurtarma adımlarını uyguladığınızda yüksek bir sıvı teması olmamışsa, şansınız da varsa telefonunuz yüksek ihtimalle kurtulacaktır. Telefonunuz su aldığında şu adımlar yerine getirilmelidir:


●Telefonunuzu kapatın: Kısa devre korumasıyla telefonunuz hızlıca kapanabilir. Kapanmadıysa oluşabilecek sıkıntıları önlemek amacıyla telefonunuzu kapatmalısınız. Pil çıkarılabilir yapıdaysa çıkarılmalıdır. 

●Temiz havluyla kurulayın: Telefon sudan çıkar çıkmaz tozsuz ve temiz bir havluyla kurulamanız gerekir. Telefon dış yüzeyi tamamen kuruyana dek nazik hareketlerle kurulanması ardından diğer işlemlere geçiş yapmanız mümkündür.

●Telefonu en ince parçalarına kadar ayırmak: Kullandığınız havlu üzerinde telefonun hafıza kartı, bataryası, sim kartı, ayrılabilecek tüm parçaları çıkarmalısınız.

●Kulak temizleme çubuğu, pamuk kullanılmalı: Havlu ve normal bezler suyu tamamıyla içine çekmemekte, toz da bırakmaktadır. O sebeple kurulama işlemlerinin temiz olması, suyu içine daha çok çeken pamukla yapılması daha önemlidir. Telefonun ayrılan parçaları bir parça pamukla tekrar kurulanma ardından kulak temizleme çöpüyle ayrıntılı delikleri de silinmelidir.

●Silika jel: Adını nadiren duyduğumuz silika jel yeni kıyafetlerin cep kısımlarında, yeni çantaların içinde kağıt paketler içinde yer alan tozdur.


Suya Düşen Telefonu Kurtarmak İçin Neler Yapılabilir?


Eski yöntemlerden olan kurutma makinesiyle telefona sızan suları kurutma fikri kesinlikle akıldan çıkmalıdır. Saç kurutma makinesi telefonda mekanik parçalara zarar vermekte, suyu yok etmemekte, iç parçaların içine yayılmasına da sebep olmaktadır. Bu durumun tam tersini düşünerek elektrikli süpürgeyle suyu çekmenin etkili olduğu da yanlıştır. Elektrik süpürgesi suyu çekse bile telefon dokunmatiğine zarar vermekte, hassas parçaların da negatif etkilenmesine neden olmaktadır.


Telefonun Kuruması Ardından Neler Yapılmalı?


İOS işletim sistemi telefonlarınızı pirinç içinde 2 ya da 3 gün bekletme ardından diğer adımlar yerine getirilmelidir. öncelikle telefonda birtakım küçük testler yerine getirilmelidir. Bunun için açma ve kapama tuşu kontrolden geçirilmelidir. Home tuşuna bakılmalıdır. Eğer her şey hala normal değilse telefonda ekrandan, tuşlardan gözlemlemek gerekir. Bu aşamada tekrar telefon pirinç içinde birkaç gün beklemeye devam edilmelidir. İphone ve Android telefonlar pirinçte bekledikten sonra kurtarılma şansına sahiptir. Düzelmediği takdirde uzman teknik servisten destek alınmalıdır.

Tıklayın Arayın
Whatsapp Hattı