Hemen Arayın!
0 312 441 22 22

Sistem Elektronik Laptopunuza-duzenli-bakim-yapin Sayfası

Bilgisayarlar hayatımızı kolaylaştıran en önemli araçlardan biridir. Herkesin hayatında bilgisayarların varlığı yadsınamaz olup kolaylık sağlamaktadır. Bilgisayar kullanımı da gittikçe artmaktadır. Bilgisayar kullanıcılarının zamanla artması nerdeyse her evde bilgisayar kullanılmasına neden olmuştur. Bilgisayar sahibiyseniz bilgisayarınızı da uzun zamanlar sorunsuz kullanabilmek amacıyla düzenli bakım yapılması gerekir. Bilgisayar temizliği ve bakımı dikkat isteyen işlemlerdir. özellikle de laptopların ne kadar hassas çalışma sistemine sahip olduğu bilinmektedir. Bunu göz ardı etmeden bakımının titiz şekilde yapılması gerekmektedir. Laptopların en bilinen problemleri ısınma olup fan içinde yer alan toz birikintisi fanların da tam çalışmamasına neden olarak bilgisayarı tam şekilde soğutmamaktadır. Bunun yanı sıra harddisk, ram, anakart üzerinde de tozların birikmesini engellemek gerekmektedir. Laptop temizliği çalışma sistemlerinin sorunsuz olmasında da etkilidir. Aşırı tozlar laptoplar için de çok zararlıdır. Aşırı nem ve güneş ışığına maruz kalan laptoplarda bazı sıkıntılar meydana gelmektedir. Laptop bakımları 2 kısma ayrılmaktadır:


●Donanımsal bakım,

●Yazılımsal bakım


Donanımsal Bakım Nasıl Yapılır?


Cihazlar açılırken vidalar sıralamasına göre açılıp özenle kapatılmalıdır. Fan temizleme işlemleri esnasında motora su veya sıvı değmemesi sağlanmalıdır. Açık alanda nemli bez, elektrikli süpürgeyle temizlik yapılmalıdır. Laptop bataryası çıkarılarak büyük plaka üzerinde yer alan vidalar sökülmelidir. Vidalar mutlaka tam uyan tornavidayla sökülmelidir. Aksi takdirde vida başına zedeleme yapılırsa zamanla vidalar yalama hale gelmektedir. Vidalar sökülmeden önce tornavida ucu metal üzerine değdirilmelidir. Tornavida veya elimizde olan elektrik akımlarını boşaltmaya yarar.  Bu işlem ardından kısa devre riski de en aza inecektir. Plaka sökülmesi ardından ekran kartına monte edilen fan üzerinde ki toz alınmalıdır. Toz alınırken çok hafif nemli veya kuru bez tercih edilmelidir. Fan çevresinde yer alan tozları da bezimizle silebiliriz. Fan aralarını da ince tornavida ucuna dolalı bezle hafifçe silmeniz gerekir. Silme işlemleri bittikten sonra iç alana dökülen tozlar üflenerek kasa dışına atılmalıdır. Saç kurutma makinesi varsa yardımıyla tozlar temizlenebilir. Laptop fanı çok kirlenmişse fanda yer alan vidalar sökülerek yerinden çıkarılıp temizlenmelidir.  Fan yerinden sökülürse dikkat edilmeli, ekran kartına zarar verilmemelidir. Laptop fanı temizleme işlemi bittiği zaman plaka monte edilip batarya çıkarılmalıdır. Laptop açılarak performansta ki artış durumu kontrol edilmelidir. Fan çok kirlenmişse temizlenmesi ardından performansı artacak, ses olayı da azalacaktır.


Yazılımsal Laptop Bakımı Nasıl Olur?


Yetersiz internet bağlantısı bilgisayar sorunlarının temelinde olup zamanın gerisinde kalan eski donanımlar gibi iletiliyor olsa bile sorun tek başına bu durumdan kaynaklanmamaktadır. 2 senelik bir süreçte içerisinde bilgisayarınızda oluşacak yavaşlamanın da birçok nedeni olmaktadır. çeşitli yavaşlamalara neden olabilecek bazı şeyler, bilgisayarınızda yer alan çift dosyalar, gereksiz indirmeler yüklendikten sonra tam olarak silinemeyen uygulamalar, gereksiz sistem kaydı, daha önce ziyaret edilen internet sayfalarına ait çerezler olarak da adlandırılmaktadır. Bu şekilde laptopunuzun çalışma sistemi de daha performanslı hale gelecek ve zamanla meydana gelecek problemlerin de önüne kısa sürede geçilecektir. Bilgisayarınıza bakım yapmak denildiği zaman aklımıza ilk gelecek şey yavaşlamaya neden olan unsurları temizlemektir. Bilgisayarın temizliği için gereken düzenlemeler yapıldıktan sonra yazılımsal ve donanımsal şekilde kullanıma hazır hale gelir. Laptopların yazılımsal bakımlarının uzman şekilde yapılması, bakım yapacak firmaların da alanında uzman olması gerekmektedir. Laptopların yazılımsal bakımları şu şekilde yapılmaktadır:


●İnternet tarayıcıyla ilgili verileri, çerezleri temizlemek,

●Disk birleştirme,

●Gereksiz dosyalar, çift dosyaları silmek,

●Sürücü güncellemelerini kontrol etmek,

●Tam olarak kaldırılmayan, silinmeyen uygulamalar temizlenmelidir.Tıklayın Arayın
Whatsapp Hattı