Hemen Arayın!
0 312 441 22 22

Sistem Elektronik En-seckin-kamera-modelleri Sayfası

Video kameralarla kendi filmlerinizi çekmenin yanı sıra hayatınızdaki önemli anları da kaydedebilirsiniz. çıktığınız tüm tatilleri de ölümsüz kılabilirsiniz.     En kaliteli kamera modellerini seçmek, en iyi şekilde kullanmak için öncelikle makine özelliklerini bilmek gerekiyor. Doğru çözünürlük, kamera tipinin dijital olup olmaması, hd sıkıştırma formatının açıklaması, filmleri kaydetmek ve saklamak için seçenekler bulundurması, filmlerin TV de oynatılabilmesi, kamera alınırken dikkat edilmesi gereken diğer özellikler arasında yer alır. Video kameralar çeşitli görüntü kalitelerinde, çözünürlüklerinde çekimler gerçekleştirir. Görüntü çözünürlüğünü belirleyense yatay çizgi sayısıdır. Video kamera fiyatlarını belirleyen pek çok etmen olup özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.


Kamera Seçimi Neye Göre Olmalıdır?


Ne kadar çok satır olursa görüntü de o kadar net anlamına gelir. örnek verecek olursak Full HD formatında olan kameralar 1080 yatay çizgiye sahiptir. Youtuberların kullandığı kameralar da pek çok özelliğe sahiptir. çözünürlüklerine göre kameralar şu şekildedir:


-High definition: Full HD kameralar diğer SD modellerine göre daha kaliteli görüntü sunmaktadır. Full HD kameralar günümüzde TV modellerinde kullanılan standart formatlardır. çeşitli kanallar, program high definition şeklinde yayınlanır. 1920x1080 piksel çözünürlüğü ile bir kareye daha fazla ayrıntı sığdırmaktadır.


-Standart definition: SD formatı 720x576 piksel olup çok daha ucuz fotoğraf makinelerinde kullanılmaktadır. SD formatı HD netliği, ayrıntılarına sahip değildir.


-4K Formatı: Full HD kameralardan 4 kat daha çok çözünürlük sunmaktadır. 3840x2160 piksel çözünürlüğüyle daha çarpıcı renkler, satürasyon, doygunluk, kontrast elde edilmektedir. 4K formatında ki kayıtlar 4K TV’de oynatılır.


Optik Zoom ve Dijital Kamera Farkları


Kameraları hareket ettirmeden önce görüş alanını değiştirebilmek için zoom özelliği kullanılır. Video kamera satın alırken dikkat edilecek en önemli özellik zoom özelliğidir. Görüntü yakınlaştığı ya da uzaklaştırıldığı zaman mercek parçaları hareket ettirilerek, dijital görüntü üzerinde zomlarla nesnelerin yakınlığı değiştirilebilir. Profesyonel kamera fiyatları pek çok özelliğine göre değişiklik gösterir. özellikleri şu şekilde sıralanabilir:


●Dijital kameralar: Bu özellik mercekte odak uzaklığını değiştirmek yerine fotoğraf makinesi sensörünün çektiği görüntüye zoom yapmaktadır. Orijinal görüntü değişmediği için zoom oranı yükseldikçe görüntü kalitesinden de o şekilde ödün verilmektedir.


●Optik zoom: Optik zoom kullandığınız zaman mercekteki optik parçaların konfigürasyonu farklı bir odak uzaklığı sağlayacak şekilde ğişmektedir. Stabdart optik zoom 10x kadar yakınlaştırmaktadır. En yüksek odak mesafesi en düşük olanın 10 katı ölçüsündedir. 60 kat uzaklığa dek sahip video kameralar bulunmaktadır.


HD Sıkıştırma Formatlarına Göre Kameralar


Video kamera kayıtlarında dosyaların boyutlarını sıkıştırarak da ideal seviyede tutabilirsiniz. Kayıtlı film kalitesi genellikle Mbps olarak ölçülen bit hızına göre belirlenmektedir. Bu hız yükseldiği zaman oluşturulan dosya boyutu ve kalite de artmaktadır. Profesyonel kamera fiyatları ucuz arayanlar için özellik sayısına göre fiyatların da artacağını söylememiz gerekmektedir. Kullanılabilecek çeşitli sıkıştırma formatları vardır:


HDV: Dijital video kameralar için orijinal HD formatıdır. Kaset kullanılan geleneksel DV formatıyla uyumludur. Full HD çözünürlükte kayıt yapmaktadır. Ancak MPEG-2 sıkıştırılmasını kullanmaktadır. Tüketicilere yönelik çok fazla HDV fotoğraf makinesi günümüzde sıklıkla üretilmemektedir. Profesyoneller için bir üründür.


AVCHD: Tüketicilere yönelik video kameralarda Full HD formatında kayıt yapmak, kaydı onaylatmak amacıyla kullanılan geçerli standarttır. 30 dakikalık kayıtlar için 1 GB alan kullanmaktadır. Full HD çözünürlükte kayıt yaparak HDV’ye göre daha çok sıkıştırma oranına sahiptir. çok bellek kullanmadan HD video kaydı yapmaktadır.


XAVC: 4K formatına özel olmayıp Full HD için de kullanılabilir.


Tıklayın Arayın
Whatsapp Hattı